Na Islande rozhodol otec biskup Mons. Dávid Tencer OFMCap, že Brány jubilea budu okrem brány katedrálneho kostola, sestier karmelitánok aj všetky farské kostoly. Jeden z farských kostolov na Islande, konkrétne Kostol sv. Torlaka v Reydarfjordur, spravujeme aj my, takže sme mali tú česť otvoriť Bránu jubilejného roka 2025 aj u nás.
Stávajme sa pútnikmi nádeje!
Vatikánska Apoštolská penitenciária zverejnila normy, podľa ktorých možno získať odpustky spolu s odpustením a zmierením hriechov. Získať ich budú môcť všetci veriaci „skutočne kajúcni“, „pohnutí duchom lásky“, „ktorí sa počas jubilea očistili sviatosťou pokánia a živili sa svätým prijímaním“, a ktorí sa budú modliť na úmysel pápeža, uvádza sa v normách zverejnených Apoštolskou penitenciáriou.
To je podstata Jubilejných rokov, ktoré sa organizujú každých 25 rokov. Môžu byť vyhlásené aj mimoriadne jubileá, ako napríklad to v roku 2015 alebo plánované na rok 2033 – na 2 000. výročie Kristovej smrti a zmŕtvychvstania.
Pre pútnikov je tu aj symbolika prechodu cez Svätú bránu. Význam tohto gesta odkazuje na Kristove slová z evanjelia: „Ja som brána. Ak niekto vojde cezo mňa, bude spasený – vojde a vyjde a nájde pokrm“ (Jn 10, 9).
Pre veriacich tento úkon vyjadruje ochotu nasledovať Ježiša, ktorý je Dobrým pastierom, a túžbu, aby ich Ježiš viedol. Zároveň je to brána, ktorá vedie do Cirkvi. Pre kresťanské spoločenstvo je tiež znamením zmierenia, ktoré spája každého veriaceho s Kristom: je miestom stretnutia a dialógu, zmierenia a pokoja. V Ríme nadobúda táto skúsenosť osobitný význam vďaka spomienke a prítomnosti hrobov svätého Petra a svätého Pavla.
(zdroj : https://www.vaticannews.va/sk/cirkev/news/2024-12/papez-frantisek-otvoril-jubilejny-rok-2025.html)