Uzatvorení, alebo aspoň obmedzení vo vychádzaní sme sa dočkali Turíc. Mali sme možnosť bytostne zažiť skúsenosť Pána Ježiša aj apoštolov na vlastnej koži.
Ježiš sám išiel do karantény na púšť. Totiž, slovo karanténa pochádza z latinského «quadraginta» – štyridsať dní. Je prekvapivé, že zatiaľ čo ho tam hnal Duch, najprv sa stretol s pokušiteľom (Mt 4,1-11). Až po prekonaní Diablových prekážok prichádzajú anjeli, aby mu posluhovali. Na chvíľu zažíva to, čo sa malo v plnosti naplniť po zmŕtvychvstaní. »Je po Božej pravici a podriadení sú mu anjeli, mocnosti a sily.» (1Pt 3,22)
Po Veľkej Noci sú do karantény zavretí apoštoli, aby očakávali «Otcovo prisľúbenie» (Sk 1,4). Po štyridsiatich dňoch strachu («za zatvorenými dverami»), váhania vrátiť sa k predošlému životu («idem loviť ryby») a pochybností («kým neuvidím, neuverím») sú svedkami nanebovstúpenia. Aj tu sa Ježišovi klaňajú, no niektorí pochybujú (Mt 28,17). Až o ďalších desať dní sú pripravení na hojné prijatie Ducha Svätého.
Aj my sme sa mali v našich karanténach všelijako. Nechýbali dni pokušenia, dni silných emócií, ktoré sme «už nedávali», ale ani chvíľ duchovného povznesenia, v ktorých k nám prichádzalo vnuknutie, že môžeme byť vďační za to, čo máme, a že to všetko má zmysel. Niektorí to prežívali v samote ako Pán Ježiš na púšti. Iní prežívali svoju karanténu v spoločenstvách po vzoroch apoštolov vo večeradle. My bratia v našich bratstvách a vy vo svojich rodinách.
Počas týchto dní sme vám ponúkali týždeň čo týždeň «Domácu Liturgiu Slova», lebo nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst (Mt 4,4). Priali sme si pomôcť vám v rodine «jednomyseľne zotrvávať na modlitbách» a byť «vedno na tom istom mieste» (por. Sk 1,14 a 2,1). To je totiž priestor, v ktorom jednak čelíme rôznym pokušeniam a emóciám, ale aj miesto, kam prichádza zmŕtvychvstalý Ježiš a hovorí «Pokoj vám» (Jn 20,19) a zároveň miesto, kam prichádza Duch Svätý (por. Sk 2).
Zdá sa, že nateraz je čas s touto službou skončiť. Ježiš na konci svojej pozemskej púte jasne uvidel, že je lepšie, aby odišiel a nechal priestor Tešiteľovi (Jn 16,7). Jeho prítomnosť v ľudskom tele bola časovo obmedzená, no skrze Tešiteľa môže byť prítomný stále, až do skončenia sveta. Pozval svojich urobiť ďalší krok v zrelosti vo viere – prijať samostatnosť a spoluzodpovednosť za budovanie vzťahu s Otcom. Zakúsiť, aké to je krásne, mať s ním výnimočný vzťah, v ktorom nebudem a ako rodina nebudeme iba ťahaní za ruku druhými.
Aj my si želáme, aby táto naša pôstna a veľkonočná ponuka stretať sa pri Božom slove vo vašich rodinách pokračovala aj po Zoslaní Ducha Svätého. Kardinál Kevin Farrell, prefekt vatikánskeho Dikastéria (ministerstva) pre laikov, rodinu a život napísal 19. marca posolstvo rodinám s názvom „Konkrétny návrh, ako byť «domácou cirkvou»“. Pozýval rodiny stretať sa v domácnostiach na modlitbe a čítaní Slova. Tu nájdete plné znenie posolstva. Sme radi, že i my sme sa niesli na tejto vlne Ducha v jednote s našimi pastiermi a začali sme uverejňovať Domácu liturgiu slova už štyri dni pred jeho listom.
Môžete teda do budúcnosti využiť uverejnené texty ako «šablónu». Nedeľné čítania nájdete vždy na stránke Lekcionár. Prosby i modlitbu sme vždy prebrali z Ranných chvál príslušnej nedele, ktoré nájdete na stránke Liturgia hodín. Pripravili sme však ešte na tento týždeň rodinné slávenie Turíčnej vigílie [link]. Zíďte sa a proste o Ducha Svätého. «Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!» (Lk 11,13) Takisto vám dávame do pozornosti brožúrku «Duchovné prijímanie» [link], ktorá vám pomôže nájsť si spôsob, ako prijímať do svojho života Pána Ježiša vždy, keď si na neho spomeniete.
Minulý štvrtok sme slávili udalosť, keď Ježiš vystúpil na nebesia, aby nám zoslal Ducha Svätého a mohol nás sýtiť svojím osláveným telom v Eucharistii. Je to skutočný sviatok Ježiša Kráľa, ktorého Boh Otec po peripetiách pozemského života, smrti a zmŕtvychvstania posadil po svojej pravici. Pre nás kresťanov tým začalo obdobie nádeje, v ktorej očakávame «Silu zhora» a bohatstvo slávy, ktorou je Kristus v nás, nádej slávy (por. Kol 1,27).
Nech vám táto nádej dodá silu prekonať všetky ťažkosti plynúce priamo alebo nepriamo z korona-krízy a ešte viac vo vás zosilní túžbu po Tešiteľovi, ktorý «ostáva s vami a bude vo vás» (por. Jn 14,16-17).